Акція протесту проти будівництва нових ГЕС на Дністрі

  • -

Акція протесту проти будівництва нових ГЕС на Дністрі

14 березня у багатьох країнах відзначається Міжнародний день річок (День Дій для Річок), раніше мав назву Міжнародний день боротьби проти гребель, за річки, воду і життя.

Довідка:

Всесвітній день дій проти гребель започаткований у 1997 р. за ініціативою громадської організації «Міжнародна мережа річок» (США). Цей день було запропоновано відзначати з метою об’єднання зусиль людей всього світу в боротьбі проти гребель, а також здійснення просвітництва щодо впливу гребель на річкові екосистеми.

У березні 1997 року в Бразилії, в місті Курітіба, відбулася Перша міжнародна конференція проти будівництва крупних гребель, яка встановила щорік 14 березня відзначати день боротьби з греблями на захист Річок, Води і Життя. Конференція призвала всі дії проводити під гаслом: “Хай вода несе життя, а не смерть!” і призвала уряди, міжнародні агентства та інвесторів встановити мораторій на будівництво крупних гребель, поки не буде вироблена міжнародна незалежна експертиза проектів їх зведення, а також компенсований збиток людям і природі.

 Акції Міжнародного дня річок звертають увагу всього людства на те, що створення дамб негативно впливає не тільки на розвиток самих водойм, а й на стан інших природних об’єктів. Порушення природного перебігу річки може стати причиною справжніх катаклізмів, з якими людина буде не в змозі боротися.

У липні 2016р. Кабінет Міністрів України прийняв Програму розвитку гідроенергетики до 2026р., згідно якої на річці Дністер планується будівництво шести гідроелектростанцій. При всіх уже існуючих складних екологічних умовах у Дністровському регіоні України та у Молдові, які виникли в результаті діяльності працюючих гідроелектростанцій (Дубосарської ГЕС, Дністровських ГЕС-1, ГЕС-2 та ГАЕС), реалізація планів будівництва нових ГЕС тільки погіршить екологічну ситуацію. Крім зниження рівня і дефіциту води та погіршення її якості, у пониззі Дністра вже відмічається та буде посилюватися погіршення самоочисних властивостей річки, збіднення та зміна біорізноманіття, висихання заплав і пов’язані з цим часті пожежі, Негативний вплив на екосистеми буде тільки прогресувати.

Оскільки не було проведено оцінку впливу даної Програми на оточуюче середовище та Програму не було узгоджено з Міністерством екології та природних ресурсів України, екологи, науковці та громадські активісти Одещини наполягають на необхідності проведення прозорої оцінки гідроенергетичного потенціалу Дністра і можливих негативних наслідків будівництва нових гідровузлів та накладення мораторію щодо проведення ТЕО та спорудження ГЕС на р.Дністер.

14 березня, у Міжнародний День річок, у с. Маяки відбулася акція протесту: екологічні активісти і жителі села вийшли з плакатами на автомобільний міст через Дністер, щоб висловити своє негативне ставлення до будівництва в верхів’ях річки нового каскаду низьконапірних гідроелектростанцій. Організаторами акції виступили Тернова Ю.В. (керівник громадської ради при Біляївській РДА, голова ГО «Еколого-культурний центр ім. В.М. Гонтаренка»), активісти громадського руху «Зелений лист» В. Балинський та Я.Тітаренко та керівник екологічної організації «Дельта» А.Жуков. Також в акції приймали участь учні Маяківської ЗОШ, місцеві жителі та представники Нижньодністровського НПП (так, начальник відділу екоосвіти та рекреації ННПП і депутат Маяківської сільської ради Паламарчук Л.І. відповів на питання щодо можливих наслідків будівництва нових ГЕС для рамсарських водно-болотних угідь).