Всесвітній день водно-болотних угідь

  • -

Всесвітній день водно-болотних угідь

Щорічно 2 лютого відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь. Рішення відзначати цю екологічну дату прийняте з нагоди ухвалення Конвенції з водно-болотних угідь (2 лютого 1971 року, м. Рамсар, Іран). Сьогодні мета даної Конвенції охоплює не тільки збереження ВБУ як середовища для водоплавних птахів (як було початково), але і всі аспекти раціонального використання ресурсів при умілій підтримці природних властивостей цих екосистем, цінних для збереження біологічного різноманіття  та забезпечення існування людини.

В Україні до переліку територій, що охороняються згідно Рамсарської конвенції, входять 37 водно-болотних угідь загальною площею 744 тис. га. В Одеській області таких об’єктів міжнародного значення вісім, і два з них розташовані у пониззі Дністра: це «Північна частина Дністровського лиману» і «Межиріччя Дністра-Турунчука», які входять до складу Нижньодністровського національного природного парку.

Основною метою відзначення Всесвітнього дня ВБУ є підвищення обізнаності людей щодо важливості цих природних середовищ у нашому житті та сприяння їх збереженню і відновленню. Адже переважна більшість людей не знають про корисні властивості водно-болотних угідь. Зазвичай люди бачать лише заболочену місцевість, яку бажано трансформувати у щось «корисне», осушити, засадити лісом, добувати торф чи перетворити болота на поля (так, вчені підрахували, що з 1990 року 64% водно-болотних угідь зникли через діяльність людини).

Взагалі водно-болотні угіддя – це складні екологічні системи, що чутливо реагують на будь-яку дію людини. На думку експерта ООН з питань водно-болотних угідь Д. Леса, болота і плавні виконують функції нирок на Землі: «Ми знаємо, якщо наші нирки перестануть працювати, ми помремо. Точно так само і з водно-болотними угіддями. Якщо вони зникнуть, Земля загине».

Водно-болотні угіддя – це один із типів ключових екосистем, що виконують важливі екологічні функції. Вони забезпечують людство прісною водою, зменшують прояви засолення, регулюють сток повеневих вод, виконують очищення та фільтрацію поверхневих вод, покращують якість повітря (за рахунок підвищення рівня вологості повітря та його охолодження). Охоплюючи 3% поверхні планети, вони тримають в собі 20% вуглецю, що є в грунтах (без цього рівень вуглекислого газу в атмосфері Землі був би набагато вищий).

Екосистеми, що зберегли свої природні функції та властивості, – житло і важливе джерело ресурсів живлення для багатьох тисяч видів диких тварин  та територія зростання рослин, багато з яких перебувають майже на межі знищення. Так, міжнародне значення  водно-болотних угідь дельти Дністра – це притулок і зимівля для перелітних птахів та природні умови для їх розмноження.

Також ВБУ можуть бути джерелом постійного прибутку для місцевого населення, забезпечуючи відновлюваними природними ресурсами для народних промислів, будівництва та опалення.  ВБУ плідно використовуються у господарській діяльності: це і рибальство, і збір різноманітних рослин, плодів, грибів, зростаючих на території, і заготівля очерету, і випасання худоби.

Крім того, ВБУ, маючи значні бальнеологічні ресурси та будучи унікальними та мальовничими природними середовищами, є улюбленими місцями відпочинку людей і використовуються з рекреаційними цілями.

Отже, у сьогоденні водно-болотні угіддя є найбільш ефективними і з тим найбільш уразливими екосистемами в світі. Невміле або непродумане використання ресурсів ВБУ може призвести до зникнення або різкого скорочення чисельності багатьох видів ссавців, птахів, риб, безхребетних і рослин, значного скорочення потенціалу або до неможливості використання водоймищ  для відпочинку і як джерел питної води, повеней або засух.

А свій невеликий внесок до охорони та збереження водно-болотних угідь може зробити кожен з нас: це дуже просто і не вимагає грошей або багато часу. Головна ідея – не нашкодь!

  • не забруднюй водоймище, біля якого ти живеш;
  • не засмічуй берег, на якому ти відпочиваєш;
  • висаджуй дерева в прибережній зоні;
  • дотримуйся правил рибного лову;
  • не проходь мимо порушень, повідомляй про них представників Парку, екологічної інспекції або інших природоохоронних установ.

    У цьому році День ВБУ відзначається під гаслом “Водно-болотні угіддя для збалансованого розвитку міст”.

WWD18_PosterA1_EN.inddWWD18_Infographics_eng.indd