Дністровський лиман

Лиман (від греч. limen – гавань, бухта) – витягнута мілководна затока, що утворилася при затопленні морем пригирлової частини річкової долини або балки унаслідок незначного опускання суші.
Лимани утворюються в рівнинних і низовинних районах і бувають відкриті (сполучені з морем) і закриті (відокремлені від моря косами, пересипами). Відкриті лимани мають постійний зв’язок з морем і досить велику і постійну площу водного дзеркала. Розміри закритих лиманів (лиманових озер або озер лиманового типу) змінюються залежно від випаровування і сезонного надходження води. Рівень води в них часто нижче за рівень моря, а живлення відбувається переважно за рахунок поверхневого стоку, атмосферних опадів, інфільтрації морської води або унаслідок короткочасного прориву кіс і пересипів під час морських штормів. Відкриті лимани поступово замулюються, а закриті – заболочуються і заростають солелюбивою рослинністю. В умовах посушливого клімату, при відносно невеликій кількості притоки прісних вод, лимани досить інтенсивно засолюються.

Дністровський лиман – найбільший в Україні лиман закритого типу, що займає велику ділянку пригирлової частини річки Дністер. Лиман відокремлений від моря щодо широкою піщаною косою Бугаз (на ній розташований курорт Каролино-Бугаз), у південній частині якої є облаштований для кораблів прохід в морі сполучений розлучним мостом для залізничного і автомобільного сполучення. Довжина лиману складає 40 км., ширина – 12 км., площа водного дзеркала – 360,0 км2, середня глибина – 1,2 м (максимальна до 2,7 м), а об’єм води оцінюється в 540 млн. м3. Течія в лимані залежить від вітрів і паводків на Дністрі. Взимку Дністровський лиман замерзає. На лимані розташовані порти Білгород-Дністровський і Овідіополь. У самому Дністровському лимані також виділяють Карагольський залив.

На високих і обривистих протилежних берегах Дністровського лиману розташовані якнайдавніші міста-держави на території України, створені грецькими колоністами в VI-V століттях до н.е., – Тіра (нині Білгород-Дністровський) і Овідіополь, за часів розквіту яких лиман називали Овідієвим озером.


Блог

Пошук