Дністровські плавні

Плавні — заболочені чи підтоплені ділянки річок неподалік від гирла, вкриті важкопрохідними заростями вологолюбної рослинності.

Загалом, плавні є тимчасовим перехідним ландшафтом — за відсутності сторонніх втручань плавні швидко демонструють сукцесію від розрідженої порості молодого очерету та супутніх видів, через кілька проміжних стадій, в напрямку розвитку дедалі більш суходольного біотопу. З розвитком та старінням плавневих ділянок у них накопичується великий шар неперегнилих рослинних решток, який поступово виходить з-під рівня води і слугує первинним ґрунтом, на якому з’являються перші кущі та дерева. Більша частина плавнів локалізована в заплавах та дельтах річок, але можуть вони виникати і просто на сильно зволожених понижених ділянках місцевості.

Більшість рослин, характерних для плавнів Європи, належать до родів Очерет (Phragmites) та Рогіз (Scirpus).

Останніми роками штучні плавневі ділянки використовуються для очищення стічних вод: вода, що проходить крізь плавні, завдяки потужній кореневій системі цієї рослинної спільноти, дуже швидко очищується від надлишків мінеральних речовин (особливо азото- та фосфоромістких), а також від мікроорганізмів.

Дністровські плавні — це природний комплекс, що являє собою плавні, затоки і протоки дельти Дністра на території Біляївського, Овідіопольського та Білгород-Дністровського районів Одеської області.

Біля 10 видів тварин, що мешкають у заповідному урочищі «Дністровські плавні» занесено до Європейського Червоного списку, понад 40 видів — до Червоної Книги України. Плавні Дністра — основне місце годівлі коровайок та жовтих чапель, також плавні є нерестовищами для багатьох видів риб.


Блог

Пошук