До Всесвітнього Дня мігруючих птахів

  • -

До Всесвітнього Дня мігруючих птахів

Із усіх наших сусідів по планеті птахи найбільше вражали людську уяву і ставали героями легенд, казок, прислів’їв. Бо саме пташині крила і можливості, які вони надавали, бажання побачити світ з висоти пташиного польоту найбільше приваблювало людей у цих істотах. 
Птахи мігрують, переміщаються по світу, як і тисячі років назад, але ми, люди, все більше їм заважаємо…

Проблеми перелітних птахів вже давно хвилюють прогресивне співтовариство, про що свідчить підписання Міжнародної конвенції з охорони птахів у 1906 р. і Міжнародного договору про перелітних птахів, який був ратифікований у 1918 р. З 2006 року День перелітних птахів проводиться у всьому світі, щоб привернути увагу людства до пташиних проблем, яких стає все більше.
Тема Всесвітнього дня мігруючих птахів 2019 р.: «Захист птахів: вирішення питань забруднення пластиком!» – повинна приверути увагу людства до негативного впливу забруднення пластиком для перелітних птахів та на їх середовища існування.

Поки летять птахи, їх супроводжують шторми та посухи, нестача їжі та мисливці, вирубані ліси та забудовані водно-болотні угіддя, ЛЕПи та вітрогенератори. І природа буває немилосердною, але найбільше шкоди під час перельоту птахів все ж завдає людська діяльність. І поки ми не можемо відмовитися від ліній електропередач, антен та веж, то необхідно хоча б наполегливіше боротися за збереження біотопів та проти забруднення водойм. 
Пластик створює неабияку загрозу усій дикій природі, а особливо – птахам, рибам, черепахам, які приймають пластикове сміття за їжу, не можуть його переварити і вмирають від отруєння. Тварини можуть загинути, заплутавшись і задихнувшись у пластиковому пакеті. Також, накопичення пластика створює умови для акумулювання отруйних речовини у воді, що повільніше, але теж вбиває живих істот. 

Також, не забуваємо про характерну для нижньодністровської місцевості проблему, що покинуті рибальські тенета, ятері стають смертельною пасткою для птахів.

Про шкоду, яку завдає пластик довкіллю треба нагадувати постійно, скорочувати його використання, шукати можливості його переробки. У нашому «пташиному» регіоні важливо частіше прибирати береги Дністра й Турунчука, щоб мінімізувати попадання сміття до лиману, а потім до Чорного моря. 

Друзі Нижньодністровського НПП, учні Яськівського ЗЗСО І-ІІІ ст. та члени гуртка «Географічне краєзнавство» Біляївського районного БДЮТ з керівником, Тетяною Блохіною, крім прибирання берегів Турунчука ще займаються спостереженням за птахами своєї місцевості і консультуються з фахівцями парку. Сьогодні вони зустріли зграйку з 10 крачок, біля школи – 2 пари вивільг, шпаків, ластівок сільських, а також спостерігали 2 драматичні історії про совеня, що випало з гнізда і про п*ятірку лелек, які сваряться, бо не можуть поділити гніздо . 

Інспектор Маяківського відділення О. Лупашко спостерігав з учнями в районі Карагольської затоки та очисних споруд за справжнім пташиним базаром. Там були: 400 рожевих та 120 кучерявих пеліканів, 320 великих та 80 малих бакланів, 240 сірих гусей, 160 лебедів-шипунів, 600 лисок, 140 ос.черні білоокої, 94 бджолоїдки, 520 берегових ластівок.
А начальник Біляївського відділення О. Уманський сфотографував «пеліканову феєрію»з 700 рожевих велетнів на викаті Глубокого Турунчука, танок 17 коровайок і одиноку жовту чаплю на гнізді в районі Білого озера. 

Чудове пташине царство дельти Дністра! Бережімо!