Екоосвіта та рекреація

IMG_5757

На фото: екскурсія річковим маршрутом “Дністровська Амазонія”

ЕКООСВІТА

Одним з головних завдань Нижньодністровського НПП є проведення екологічної освітньо-виховної роботи. Регулярно організуються і проводяться різноманітні еколого-просвітницькі заходи: екскурсії по території Парку, семінари, екологічні акції («Первоцвіти», «Збережи ялинку», «Посади дерево – укріпи берег річки» та інші).

Значну увагу працівниками відділу екоосвіти та рекреації присвячується роботі зі школярами та проведенню заходів у дошкільних навчальних закладах (екологічні уроки, засідання екологічних гуртків та проведення різноманітних заходах у будинках творчості Біляївського,  Овідіопольського та Білгород-Дністровського районах, присвячених «зеленим датам»).

З метою поширення інформації про діяльність Нижньодністровського НПП та пропаганди природоохоронної діяльності проводяться виступи на телеканалах, друкуються статті в районних газетах; інформація щодо діяльності Парку постійно висвітлюється на сайті та на сторінці у FACEBOOK.

РЕКРЕАЦІЯ

Функціями Нижньодністровського НПП в сфері рекреаційної діяльності є:

  • Забезпечення охорони рекреаційних ресурсів і екологічний моніторинг.
  • Планування регульованої рекреаційної діяльності на території Парку на основі науково-обгрунтованих даних щодо припустимих навантажень, з урахуванням інтересів рекреаційної діяльності і із залученням у процес планування зацікавлених сторін (місцевих і регіональних органів влади, приватного сектора, громадськості та вчених). Так за розрахунками вчених, кількість осіб, які можуть одночасно перебувати на території Парку, не завдаючи шкоди природному середовищу, становить максимально для літнього періоду – 1068 осіб, в середньому 855 осіб. Для зимнього періоду максимальне значення 211 осіб, середнє – 169 осіб.
  • Маркетинг, включаючи системний збір даних для формування маркетингової стратегії відносно розробки просування рекреаційного продукту національного парку та прогнозування споживчого попиту на нього.
  • Підготовка рекреаційної пропозиції, орієнтованої на споживчий попит, і просування рекреаційного продукту національного парку.
  • Облаштованість території національного парку, підтримка в належному стані історико-культурних об’єктів.
  • Забезпечення безпеки відвідувачів парку (інформаційне забезпечення, пункти екстреної медичної допомоги, навчений навичкам надання медичної допомоги персонал Парку, засоби зв’язку тощо).
  • Стимулювання розвитку рекреаційної інфраструктури на території національного парку та у його охоронній зоні (підготовка і організація відкритих конкурсів оренди земельних ділянок, ознайомлювальних екскурсій для потенційних інвесторів, інших заходів, націлених на формування привабливого інвестиційного клімату).
  • Організація обслуговування відвідувачів національного парку як власними силами (видання і поширення інформаційних матеріалів, екскурсійне обслуговування, служби гідів та провідників, прокат інвентаря), так і із залученням приватного сектора (тури, окремі послуги з розміщення, харчування, організації дозвілля, реалізація сувенірної продукції).
  • Залучення кадрів для роботи в сфері рекреаційної діяльності на території національного парку, їхня підготовка і перепідготовка.

Ефективне виконання Нижньодністровського НПП цих функцій забезпечує, з одної сторони, регулювання рекреаційної діяльності з метою збереження природних комплексів і об’єктів, що мають особливу екологічну, історичну та естетичну цінність, а з іншого боку, дозволяє інтегрувати національний парк у соціально-економічну структуру регіону.

Нижче приводиться коротка характеристика чинників, які сьогодні вже можуть  сприяти розвитку рекреаційної діяльності в межах Нижньодністровського національного природного парку.

Це привабливість як унікальних і найбагатших водно-болотних угідь в Азово-Чорноморському коридорі: гарний ландшафт, річка, озера, заплавний ліс, птахи, велика кількість історичних місць і культурних пам’ятників. По привабливості дельта Дністра займає одне з перших місць серед диких ландшафтів Європи.

Це певна інфраструктура: через дельту Дністра пролягає автомобільна траса міжнародного значення, є залізничне сполучення в прибережній зоні моря і лиману, поблизу розташований міжнародний аеропорт «Одеса» (1 година їзди), є питний  водогін, у селах є місцеві причали для човнів.

Це сервіс: приватні магазини, що не поступаються в асортиментах і якості обслуговування міським,  продовольчі базари для реалізації місцевих овочів, фруктів, риби,  приватні кафе-ресторани з готуванням традиційних  українських, молдавських  блюд  та багатьох других національностей,  житло для гостей у місцевих жителів, будуються міні готелі,  пошта, телефонний зв’язок, у тому числі і зона покриття мобільного зв’язку усіма українськими операторами,  місцева лікарня.

Відділом екоосвіти та рекреації Нижньодністровського національного природного парку створено чотири екологічні маршрути. З них два водні туристичні маршрути – «Дністровська Амазонія», «Царство птахів» та два сухопутних – «Блискучий Ібіс», «Стежкою Діда Овсія».

(Л.І. Паламарчук, начальник відділу екоосвіти та рекреаціі ННПП)