Змієголов у Чорному морі

  • -

Змієголов у Чорному морі

У Чорному морі біля берегів Одеської області спіймали змієголова!

Професійний рибалка, який вважав за краще залишитися невідомим, передав співробітникові Нижньодністровського національного природного парку для визначення екземпляр невідомого йому виду риби, виловленої сітками у морі біля берегів Сергіївки. Уже перший погляд на рибу не залишив жодного сумніву: це змієголов! За інформацією від торговців рибою ще один змієголов, судячи з зовнішнім описом, був проданий на «Рибці» ринку Привоз.

Змієголов Змієголов 2

Довжина спійманого змієголова – 62 см, маса – 2720 г. Шлунок риби був порожній.

Змієголов 3

Основною проблемою стало не визначення виду риби, а то, як змієголов – цей чисто прісноводний «азіат» – потрапив на південь України, та ще в море? У більшості публікацій змієголов «мешканець тихих, закоряжених, сильно зарослих водною рослинністю водойм». Природний ареал змієголовів (а їх близько 25 видів) – річки і стоячі водойми південно-східній Азії і тропічної Африки. Деякі види змієголовів мають яскраве забарвлення, є об’єктами акваріумістики. На території колишнього Радянського Союзу до 60-х років минулого століття один з видів змієголовів – змієголов амурський Channa argus – жив тільки в басейні річки Амура. У 60-х роках молодь змієголова була завезена з Московського зоопарку в Узбекистан в один з рибгоспів, з якого він надалі проник в водойми басейнів Амудар’ї і Сирдар’ї, а потім заселив водойми Узбекистану, південного Казахстану і Туркменістану.

Відомостей про наявність змієголова в водоймах України в науковій літературі виявити не вдалося, хоча в Інтернеті є інформація про завезення і вирощуванні цього виду в ставкових господарствах, розташованих в басейнах Дніпра і Росі.

Змієголов агресивний, всеїдний хижак – він не пропустить ані рибу, ані жабу. Завдяки можливості заковтувати повітря він довгий час, подібно вугорю, може обходитися без води і навіть переповзати з водоймища у водоймище. Висока екологічна пластичність, всеїдність і агресивність роблять змієголова одним з найбільш небезпечних для природних водойм риб-вселенців.

В.о. директора, заступник директора з науково-дослідної роботи, начальник наукового відділу Нижньодністровського НПП, к.б.н. Губанов В.В.

Змієголов 4