Коли горять заплави…

  • -

Коли горять заплави…

На минулому тижні було зафіксовано два випадки пожежі у заплавах, на територіях суміжних з Нижньодністровським націоналним природним парком. І хоча на паркові площі цього разу вогонь не перекинувся, та все ж таки шкоди завдано природі!

Звісно, пожежі у природних екосистемах відбувалися споконвіку. Мешканці населених пунктів Нижнього Дністра передають розповіді своїх дідів про «пали» у заплавах, і що найчастіше це відбувалося взимку, і як вони рятувалися від вогню, лежачи на кризі… Хтось згадує, як у 60-х роках минулого століття пожежа у сухий маловодний період випалила великі площі очерету разом з корінням і утворилася група озер, які тепер мають назву Горілі. Цей випадок розглядають, як позитивний фактор, бо з’явилися нові водойми, високопродуктивні очеретяно-осокові асоціації, де вирує життя. 

Пожежа

16.02.2019 р. Горять очерети недалеко від м. Біляївка.

Заготівельники очерету стверджують, що зимове вигорання старих заростів сприяє зростанню більш якісного рослинного матеріалу, а рибалки в результаті пожежі в заплавах отримують нові, відкриті ділянки для риболовлі.
Та насправді , пожежа у заплавах – це завжди велика проблема. Гинуть птахи, їх гнізда, дрібні ссавці та їх домівки, згорають дерева заплавного лісу. Відбуваються викиди величезних обсягів продуктів горіння.

Пожежа

Кілька років назад сильний вітер привів пожежу до “Човнової станції” – котеджного містечка на правому березі р. Дністер біля с. Маяки.

Пожежа

Ось так виглядають залишки заплавного лісу після пожежі.

Пожежа може розпочатися як випадково, по необережності, від залишків багаття, так і навмисне, у власних інтересах рибалок, мисливців, заготівельників очерету. А іноді, пірогенний фактор використовують, як можливість впливу на Національний парк…

Гасити пожежі у заплавах пожежники не беруться, якщо немає загрози для людей, бо це дійсно складно. Зупинити пал, особливо у вітряну погоду, майже неможливо. Тому допомогти можуть тільки профілактичні заходи – протипожежні прокоси, попереджувальні бесіди з потенційними порушниками і сурове покарання тим, чиї дії призвели до пожежі і нанесли збитки природі. 

Будьте обережні!

Пожежа

Цьому фото кілька років. Лівий берег р.Дністер. Весна, період, коли більшість птахів уже на гніздах.