Трохи про лісових котів

  • -

Трохи про лісових котів

А давайте згадаємо про котиків? Так-так, тих пухнастих, що з легкого пера Р.Кіплінга «гуляють самі по собі». Відомо, що 17 лютого у Європі святкують День кота. Це народне свято,створене з ініціативи італійського журналіста Клауді Ангелетті, і яке розповсюдилося по всій Європі. Саме тут, у середньовіччі, багато котів та кішок постраждало,бо їх вважали злими духами, помічниками відьом. Отож, винищували безжально. Тепер у цей день природоохоронці проводять виставки, конференції, читання, щоб нагадати людям про котів, незбагненних «братів наших менших».

А що ж наші дністровські лісові коти? Чи можливо зустріти їх у Нижньодністровському НПП? Лісовий кіт (Felis silvestris) – рідкісний вид ссавців, який занесений у Червону книгу України. Місцеві люди називають його очеретяним котом, але рідко кому з рибалок доводилося зустрічатися з ним. Ще до середини минулого століття цей вид був типовим для дністровських заплав, а до початку нового став рідкісним. Чому? Все той же антропогенний вплив… Навмисне на котиків не полювали, але вони ставали жертвами капканів, мисливських собак, іноді гинули на трасі. Змінювалися умови існування, зменшувалася кормова база, все менше ставало місць прихистку для цих таємничих тварин. Увесь цей комплекс причин привів до того,що лісовий кіт отримав статус дуже рідкісного виду. Протягом останніх років на території Парку інспектори зустрічали не більше 4-5 особин. Це відбувалося в районі Широкої протоки та Олександрівських озер. Нещодавно така зустріч відбулася у начальника Удобнянського відділення, Олександра Уманського. Йому вдалося сфотографувати величенького котика (приблизно 7 кг вагою), який хазяйновито виглядав здобич.

Що робити, аби цей рідкісний вид фауни зовсім не зник? Необхідно відновлювати умови комфортного існування мешканців водно-болотних угідь дельти Дністра, контролювати гідрологічний режим річки, дотримуватися законів та правил поводження у Нижньодністровському НПП.