Час високої води на Дністрі

  • -

Час високої води на Дністрі

На Дністрі продовжується час високої води. Для людей це – ряд проблем, таких як підтоплення домівок, знищення врожаїв, зруйновані мости та дамби, погіршення якості питної води. У нижній частині річки усі служби, які контролюють проходження паводку, знаходяться в очікуваннях критичного рівню, коли починається затоплення траси Одеса-Рені. І дійсно, при показнику 155 см по гідрологічному посту Маяки у 2008 році вже відбувався перелив води через дорогу в районі 51-52 км. Але у минулому році під час реконструкції траси рівень дорожнього полотна було піднято, тому картина суттєво змінилася і переливу паводкової води скоріш за все не відбудеться (шкода, але під час ремонту дороги керівники області не скористалися рекомендаціями екологів про прокладання проходів для тварин під полотном!)

Рівень води

А ось каналізаційні стоки щедро «здобрюють» дністровську воду. Це підтверджується характерним кольором піни та запахом, який відчувається при наближенні до річки вранці. Звідки? З усіх баз відпочинку, типу «Маямі», «Хатки», «Ватерсіті» та ін. І нехай господарі цих помешкань на воді з жаром розповідають, що вони «за екологію» і їх туалети систематично відкачуються, а загони перевіряльників порушень при забудові природозахисної смуги не помічають цих порушень, правди тут не заховаєш! 
Ну це все про людей, які постійно шкодять і собі і довкіллю…

А от дельта річки давно не отримувала такого зарядження життєвою силою та енергією повноводдя! Плавні як губка насичуються запасами вологи, промиваються єрики та озера, зеленіють соковитими травами вологі луки. На мілководдях живляться зграйки білих чапель та коровайок, навіть вдень гудять армії комарів, є ризик підтоплення гнізд крячків на Білому озері. У заплавному лісі висока вода вносить свої корективи у життя тварин і може бути небезпечною для них. Але повного затоплення не відбувається, і є вільні від води ділянки суходолу. На фото можна побачити, як мурахи рятуються на листі лопуха. А ось сталася нечаста зустріч з земляною жабою-часничницею, що сидить на дереві. Під час високої води тварини теж мають свої ризики, але так відбувалося тисячі і тисячі років. 

 Раніше, до побудови Дністровської ГЕС у Чернівецькій області, майже кожної весни здійснювалося обводнення дельти, а коли гребля перекрила русло Дністра, то порушився нормальний гідрологічний режим і пониззя часто залишалося без весняної води. Тож і цьогорічне повноводдя скоріше є виключенням із правил, бо сталося в результаті великих опадів.
А поки є вода – у дельті вирує життя!