7 липня – День працівників природно-заповідного справи України

  • -

7 липня – День працівників природно-заповідного справи України

Нам, українцям, дуже пощастило з природою! Маємо степи і моря, болота і гори, річки і ліси, лимани і печери, які населяють тисячі видів живих організмів. Володіючи такими багатствами ми забов’язані бути відповідальними за їх збереження для наступних поколінь. Цей процес здійснюється шляхом заповідання еталонних природних комплексів, які представляють усе багатство флори і фауни краю.

Наш народ володіє величезним досвідом поколінь у природоохоронній справі! Від перших законодавчих актів про охорону природних багатств Ярослава Мудрого, Данила Галицького, запорізьких козаків, першого приватного заповідника Асканія Нова барона Ф.Є. Фальц-Фейн , до існуючих сьогодні майже півсотні національних парків. 

В Україні показник заповідності (відношення фактичної площі природно-заповідного фонду до площі держави ) становить 7%, а в розвинутих країнах – 15%. Тому нам є до чого рухатися і над чим працювати.
У кожного закладу охорони природи своя історія створення та існування, іноді дуже довга, іноді небезпечна. При тому, що всі нормальні люди люблять природу та не всі можуть відмовитися від своїх звичок дармового використання природних ресурсів.

Часто земельні питання стають причиною порушень законодавства та непорозумінь між природоохоронними установами і місцевою владою. Але все це можна вирішити шляхом спілкування, обговорення спільних проблем, руху назустріч всіх здорових сил з метою збереження природних комплексів нашого краю в межах природоохоронного законодавства. А ось браконьєрство – це біда, з якою необхідно боротися постійно. У давні часи це теж відбувалося, але порушників законів природи жорстоко карали. Сучасні методи покарання обмежуються вилученням знарядь лову, складанням протоколів та направленням справи до суду, що частенько закінчується нічим. 
Та ці обставини не змінять позиції Нижньолністровського національного природного парку чинити жорсткий опір усім любителям незаконного вилову водних ресурсів.

До важливих функцій парку відноситься також підтримка зон природного існування певних видів, покращення умов міграції птахів; захист видів, які знаходяться під загрозою зникнення, моніторинг гідрологічних умов та багато інших функцій, які прописані Рамсарською, Бернською, Бонською, Чорноморською та іншими конвенціями.

Важливим напрямком роботи Парку є здійснення еколого-освітньої та рекреаційної діяльності. Виховання екологічного світогляду, душевної потреби оберігати природу, ставитися з повагою до наших сусідів по планеті – все це є головним завданням фахівців екологічної освіти Парку під час проведення заходів та акцій зі школярами та студентами. Крім існуючих водних екологічних маршрутів “Дністровська Амазонія” та “Царство птахів”, які були створені ще 10 років назад, починає свою роботу екологічна стежка “Шепіт заплав”. Сподіваємось, що до початку вересня цей об’єкт пройде паспортизацію, отримає облаштування і стане приємним і пізнавальним місцем для школярів та бьодвотчерів. 

Працівники природно-заповідного справи від імені держави здійснюють охорону національного природного багатства. На їх роботу можна почути нарікання, іноді справедливі, іноді ні. Як на роботу закладів медицини, торгівлі, поліції та інших сфер людської діяльності. Відомо, що люди різні, їх погляди і думки можуть мати суб’єктивний характер. Головне, що кращої форми захисту і збереження об’єктів природи, ніж створення національних парків, ще не придумали. Тому, як би це комусь не подобалось, треба звикнути до думки, що Нижньодністровський національний природний парк буде завжди! Працівники НПП, в свою чергу, готові до спілкування, до знаходження шляхів покращення методів охорони довкілля спільно з активною молоддю, громадськими організаціями і представниками місцевої влади.
Бо зберегти і захистити наш спільний дім, нашу Землю, державу, річку, пташку – обов’язок кожної сучасної людини! 

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank