Всесвітній день мігруючих птахів

  • -

Всесвітній день мігруючих птахів

У травневі дні жалоби і пам’яті відзначається надважливий для природи і людства Всесвітній день мігруючих птахів (World Migratory Bird Day).

Із усіх наших сусідів по планеті, птахи найбільше вражали людську уяву і ставали героями легенд, казок, прислів*їв. Бо саме пташині крила і можливості, які вони надавали, бажання побачити світ з висоти пташиного польоту найбільше приваблювало людей у цих істотах. 
Птахи мігрують, переміщаються по світу, як і тисячі років назад, але ми, люди, все більше їм заважаємо…

Проблеми перелітних птахів вже давно хвилюють прогресивне людство, про що свідчить підписання Міжнародної конвенції з охорони птахів у 1906 р. і Міжнародного договору про перелітних птахів, який був ратифікований у 1918 р. Всесвітній день мігруючих птахів був ініційований у 2006 році Угодою про збереження афро-азіатських мігруючих водно-болотних птахів у співпраці з Конвенцією про збереження мігруючих видів тварин.

Поки летять птахи, їх супроводжують шторми та посухи, нестача їжі та мисливці, вирубані ліси та забудовані водно-болотні угіддя, ЛЕПи та вітрогенератори. Природа також буває немилосердною, але найбільше шкоди під час перельоту птахів все ж завдає людська діяльність. І поки ми не можемо відмовитися від ліній електропередач, антен та веж, то необхідно хоча б наполегливіше боротися за збереження біотопів та протидіяти забрудненню водойм.

Королів неба і дністровських заплав маємо близько 300 видів! Хтось тут постійно гніздиться, хтось прилітає зимувати, або відпочиває під час перельоту.
Холодна і затяжна весна вносить свої корективи,  та сьогодні вранці працівники Нижньодністровського НПП у різних локаціях спостерігали пожвавлення у пташиному царстві.

На Карагольській затоці відпочивали 300 пеліканів, 30-40 ос.сірої гуски, десяток крижнів, лиски.
150 пеліканів у районі оз. Білого, на стрілці 15 осіб малого баклана, кілька пар сірої гуски, на качатнику чирок-тріскунок, сірі гуски та лебеді-шипуни на гніздах.

Наші символічні для парку коровайки прилетіли ще 9 квітня, і їх поки бачили тільки кілька десятків у районі 52-53 км траси Одеса –Рені. Сьогодні на заплавних луків біля качатника годувалися 20 коровайок і перелітали у сторону Ясок.

Науковці спостерігали проліт шулік, бджолоїдок, ластівок. На днях зареєстрували повернення зябликів та плиски сірої, сиворакш, ластівок міських. З усіх наших нижньодністровських птахів ще не зустрічалися косарі та жовті чаплі. Очікуємо їх.
Нехай ніколи не закінчується на Землі цей важливий процес.

Коровайки (Сергій Курочкин)

Коровайки на Дністрі. Фото Сергія Курочкіна.