Дивовижна папороть – символ Дня працівників природно-заповідної справи.

  • -

Дивовижна папороть – символ Дня працівників природно-заповідної справи.

7-ого липня вітання приймають працівники природно-заповідного фонду, люди, чиїми зусиллями зберігаються унікальні природні території та об’єкти.
День для святкування обрано невипадково, адже асоціюється він зі святом Івана Купала, присвяченим загадковим і чудодійним силам природи. Щороку символом професійного свята обирають один із видів папороті, про деякі з яких ви прочитаєте далі.

Цього року символом Дня працівників природно-заповідної справи обрали Міхурницю, або пухирник судетський (Cystopterissudetica). Цей реліктовий вид занесений до Червоної книги України. Зрідка росте в поясі гірських лісів. Багаторічна трав’яна рослина з підземним стеблом і надземними листками-вайями до 20-40 см завдовжки. Єдине відоме оселище виду у Львівській області – на Розточчі. Вибір символу невипадковий – у такий спосіб усі захисники природи виказують підтримку західним регіонам України, що мають найвищий показник хворих на COVID-19 і, до того ж, сильно постраждали від повені.

Цікаво, що минулорічна обраниця – це добре відома нам Сальвінія плаваюча (Salvinianatans (L.) All.). Одна з небагатьох водних папоротей України, що також занесена до Червоної книги. Незважаючи на те, що цей вид поки ще можна зустріти у різних куточках України, Південної Європи та Північної Африки, він потребує окремої уваги дослідників та природоохоронців. Це невеличка рослина з горизонтальним стеблом завдовжки від 3 до 8 см та ніжними овальними листочками. Вона потребує відносно чистих і спокійних вод. Саме такі умови сальвінія знаходить у заповідних куточках нашої країни, одним з яких є територія Нижньодніствовського НПП.

Символ 2018 року – Вужачка звичайна (Ophioglossumvulgatum). Рослина, що збереглась впродовж мільйонів років еволюції і до цієї пори зростає на території нашої держави. «Квітка» цієї папороті непоказна та неяскрава, але прадавня і загадкова, як наша природа. Ця рослина уособлює волю до життя та потребу у збереженні природних екосистем.

Символом свята 2017 року стала одна з найменших папоротей – Аспленій Гейфлера (Asplenium x heufleriReichardt). Ця маленька тендітна рослинка занесена до Червоної книги України, вона росте серед скель лише у східному регіоні України і втілює в собі гасло тогорічного свята «Найменші – найбільш вразливі у Природі», а також символізує потребу у захисті Сходу України.

У 2016 році на це почесне місце обрали Гронянку півмісяцеву (Botrychiumlunaria (L.) Sw.), або ключ-траву. За легендою саме ця папороть квітне чарівною квіткою, яка дарує здатність бачити невидиме і знати непізнане. Колись цей вид широко зростав у світлих лісах і на узліссях поліських лісів. Тепер вона стала рідкісною через антропогенний вплив на лісові та лучні угіддя, збирання рослин як лікарської сировини, слабку конкурентну здатність та швидкі зміни екологічних умов і клімату. Нині цей вид опинився на критичній межі виживання.

Містичні квіти папороті дуже часто згадуються у слов’янській міфології. Наші предки не могли зрозуміти, як ця рослина розмножується без цвітіння, тому її «невловимим» квітам почали приписувати чарівні властивості. Вважалося, що той, кому поталанило знайти квітучу рослину, здобуде міцне здоров’я, таємні знання, вічне кохання і величезне багатство.

День працівників ПЗФ дає нам можливість відзначити неоціненний вклад усіх небайдужих фахівців, науковців та дослідниківі та ще раз показати нерозривність зв’язків між людиною і природою.

Шановна природоохоронна громадськість, вітаємо Вас із прийдешнім професійним святом і дякуємо за збереження рідної природи та екологічної рівноваги планети!

Кравченко Лілія, провідний фахівець відділу еколого-освітньої роботи Нижньодністровського НПП