До дня народження Нижньодністровського національного природного парку

  • -

До дня народження Нижньодністровського національного природного парку

Одного осіннього дня 11 років назад народився національний парк Нижньодністровський…

Ну звичайно це сталося не за один день і навіть не за один рік. У багаторічному процесі приймали участь науковці, екологічна громадськість, природоохоронні органи. Та мабуть головною рушійною силою був ентузіазм молодих екологів І. Русєва та І. Щеголєва, які поставили собі за мету – врятувати Дністер, створивши природоохоронну установу. Появі першого національного парку в Одеській області передувало багато подій – досліджень, екологічних криз, експедицій, зустрічей, пікетів, звернень, доповідей, зрад і перемог…

І ось Указом Президента України від 13 листопада 2008 року, у дельті Дністра з єриками, луками, заплавними озерами, лиманом і плавнями, було створено Нижньодністровський національний природний парк. Він займає 21311,1 га в межах територій Білгород-Дністровського, Біляївського та Овідіопольського районів Одеської області. В постійне користування парку передано 3700 га, а 17611,1 га входять до загальної площі парку без вилучення у землекористувачів.
Територія парку має статус водно-болотних угідь міжнародного значення (Рамсарські угіддя: «Північна частина Дністровського лиману» та «Межіріччя Дністра та Турунчука»). Ця зона є складовою ланкою важливих міграційних шляхів, територією, важливою для птахів (Important Bird Area UA091) і сприяє збереженню світової орнітофауни. До важливих функцій парку відноситься також підтримка зон природного існування певних видів, покращення умов міграції птахів; захист видів, які знаходяться під загрозою зникнення, моніторинг гідрологічних умов та багато інших функцій, які прописані Рамсарською, Бернською, Бонською, Чорноморською та іншими конвенціями.

На території Нижньодністровського НПП можна зустріти представників рідкісних та зникаючих видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України. Науковці парку проводять моніторинг видового складу, стану екосистем, антропогенного впливу, а відділ держохорони та природоохоронні відділення здійснюють контроль за дотриманням природоохоронного законодавства у межах установи. Відділи екологічної освіти та рекреації створюють туристичні маршрути та проводять різноманітні виховні та освітні заходи, підтримують зв’язки з громадськістю.

У Парку працюють різні люди, з різною мотивацією, освітою, цінностями… До ідеального суспільства нам усім ще дуже далеко… Але точно існує те, що нас усіх об’єднає, – це любов до Дністра!
І нехай вічно і повноводно тече наша річка, наповнюючи живою силою береги та заплави, люди на її берегах п’ють чисту воду та розуміють природні цінності, коровайки та пелікани завжди повертаються сюди кожної весни, а національний парк усе це підтримує та захищає! Так має бути!
З Днем народження, Нижньодністровський національний природний парк!

Плакат ННПП