Екологічний попуск води з Дністровського водосховища: бути чи не бути?

  • -

Екологічний попуск води з Дністровського водосховища: бути чи не бути?

Ключовим питанням для життєдіяльності дельти Дністра є підтримка нормального гідрологічного режиму річки. Це коли у належний час і в належній кількості відбувається весняна повінь, вода заповнює дністровські заплави, озера і луки, і надає життєдайну енергію усім природним процесам у екосистемі. 

До 80-х років ХХстоліття все відбувалося природно, бували маловодні періоди, а ставалися й катастрофічні повені. З метою видобутку електроенергії та захисту населення від затоплень побудували у Чернівецькій області Дністровський гідровузол.

І ось з 1986 року дельта р. Дністер відчула, що таке зарегульованість, бо постійно знаходилася під величезним антропогенним тиском Дністровської ГЕС. Одною із характерних ознак негативного стану екосистеми є стало зниження кількості птахів – символів Нижньодністровського НПП, коровайок.
У результаті діяльності гідровузлу на Дністрі, на тлі глобальних кліматичних змін, маємо катастрофічне збіднення біорізноманіття, погіршення якості води і санітарно-епідеміологічної ситуації, висихання заплав та озер, збільшення кількості пожеж, зниження відновлювальних функцій екосистем нижнього Дністра, соціальне напруження. Бо від екологічного стану річки залежить життєдіяльність громадян частини Одеської області та сусідньої держави Молдови, для багатьох людей Дністер – це єдине джерело питної води та можливості для зрошування та рекреації.

У результаті багаторічної боротьби екологів, гідрологів, рибників Одещини за право дельти Дністра на життя, навесні кожного року збирається міжвідомча комісія і приймає рішення по протоколу проведення чергового екологічного попуску води з водосховища.

Але відомо, що осінньо-зимовий період 2019-2020 рр. був несприятливий для формування водопілля, і Дністер має низьку водність. Прозвучала загроза, що цього року попуску не буде взагалі, бо є небезпека, що не вистачить питної води влітку і тому її потрібно накопичувати.

І Одеській області запропонували самій вирішити, що вибрати – весняний попуск для природи чи питна вода для людей. Це було схоже на пропозицію врятувати тільки одну дитину замість другої. 

Два дні дистанційних конференцій привели до прийняття рішення, що у квітні необхідно провести екологічний попуск і дати відбутися нересту риб, гніздуванню птахів у дельті Дністра, у Нижньодністровському НПП, Рамсарських угіддях. Це має бути короткий 2-тижневий паводок з максимальними обсягами на піку не менше 500 куб. м/секунду.
Відеоконференцію проводила Одеська ОДА за участю водників, рибників, національного парку, водоканалу, управління дорогами, Біляївської РДА, депутатів Біляївської райради та Маяківської ОТГ. Дуже важливо для здійснення обводнення заплав під час паводку прочистити водотоки під молдавськими мостами, і пункт про обов’язкове виконання цих робіт внесли до протоколу дій.

Дякуємо усім учасникам складних переговорів щодо необхідності здійснення екологічного попуску 2020 на Дністрі! 

Будемо берегти Дністер, а він збереже нас!