Карантинні виклики 2020: можливості чи перешкоди? Розвиток внутрішнього туризму

  • -

Карантинні виклики 2020: можливості чи перешкоди? Розвиток внутрішнього туризму

Карантинні виклики 2020: можливості чи перешкоди?
Розвиток внутрішнього туризму.
Нижньодністровський національний природний парк

В Україні звикли до того, що будь-яка криза лише опосередковано стосується туристичного сектору і він стало розвивається. Однак не тепер. У той час, коли зовнішній туризм потерпає від величезних збитків, внутрішній має всі шанси вийти на новий, якісно кращий, рівень. А держава може і зобов’язана врятувати нашу туристичну галузь через розвиток внутрішнього туризму.

1

Карантинні обмеження і страх захворіти призвели до значного скорочення закордонних подорожей, проте жага до пригод нікуди не зникла. Ми, як і раніше, плануємо омріяні відпустки, адже кращого засобу від втоми, депресії та нудьги годі й шукати! Що казати, якою б складною не була ситуація з COVID-19, а людина не може довго знаходитись у стані заціпеніння і страху. Оскільки однією з найважливіших потреб людства є відновлення власних розумових, духовних і фізичних сил, хочеться рухатись далі, жити й отримувати радість від життя.

Але що робити, коли нам залишили самі лише обмеження? Правильно – подорожувати Україною! І Нижньодністровський національний природний парк чудовий варіант для подорожі. Однак, брак державного фінансування суттєво позначився на його інфраструктурі. До прикладу, на величезній території (понад 20 тис. га), де так легко зберігати соціальну дистанцію і усамітнено насолоджуватися красою природи, надзвичайно мало альтанок. Не вистачає також інвентаря. Але туристи продовжують приїздити. Ба більше, з кожним роком цей потік збільшується в рази. Звичайно, у часі карантину мова йде лише про малокомплектні групи, убезпечені засобами індивідуального захисту. Та все ж, галузь не зупинилася.

Василь Анатолійович Перехожих виріс біля Дністра, як місцевий житель він бачить проблеми зсередини і може предметно розповісти про них: «За 5 років кількість туристів збільшилась у 5 разів, та у зв’язку з COVID-19 у цьому сезоні взагалі зникли іноземці. Але, не дивлячись ні на що, позитивна динаміка зберігається. Люди подорожують. Покращилися і місця для відпочинку, Нижньодністровський НПП встановив нові інформаційні знаки. Загалом, якісь позитивні зміни є, але хотілося б, щоб їх було більше!»

2

Внутрішній туризм у середньому приносить Україні близько 4 млрд гривень на рік. Це зовсім мізерний прибуток у порівнянні з іншими країнами. У той час як у світовій економіці туризм становить близько 10% ВВП, в Україні менше 2%. Це означає, що туризм впливає на зростання української економіки значно менше, ніж могло б бути. Отже карантин для туристичної галузі – це можливість. Можливість вийти з зони комфорту та наслідувати інші країни Чорноморського регіону (Румунію, Болгарію, Туреччину), які акцентують свою увагу на розвитку внутрішнього туризму й усіляко заохочують своїх громадян, аби ті відпочивали на вітчизняних курортах.

Ми масово ринулися у бік вітчизняного туризму. І багатьом з тих, хто вже мав змогу оцінити туристичний сервіс Туреччини чи Єгипту, цього літа знову довелося пристосовуватися до українських реалій. Українці наново відкривають для себе рідні береги та схили. І, що найголовніше, приємно дивуються, адже в нашій країні дійсно є на що подивитися. На жаль, окрім неймовірних морів, гір, річок та лісів у нас є той самий поганий сервіс. Тому, карантин слід розглядати не лише як збитковий період застою, а і як період переформатування, модернізації та поліпшень. Держава в свою чергу має забезпечити комфортний перехід учасників туристичного ринку на внутрішній та в’їзний туризм, налагодити діяльність курортної інфраструктури в умовах протиепідемічних обмежень тощо.

3

Отож, не полишаймо надію, що наша плідна праця та допомога держави зможуть дати потужний поштовх для розквіту українського туризму!

Кравченко Лілія, провідний фахівець відділу еколого-освітньої роботи Нижньодністровського НПП