Одновусий дзвонар – найгучніший птах

  • -

Одновусий дзвонар – найгучніший птах

А у нас для вас уже є нова порція цікавинок! Розпочинаємо рубрику, що має назву «Хіт-парад дикої природи». Ви дізнаєтесь про найцікавіших представників світової фауни. Починаємо!

Якщо потурбувати колонію пеліканів на Дністровському лимані, чи бакланів у Мертвому лісі, то можна почути дуже гучні та різкі звуки. Вони не дуже милозвучні, але не найгучніші у світі. Виявляється, що вже є чемпіон у цій категорії серед птахів! 

Нещодавно в журналі Current Biology опублікували статтю орнітологів Джеффрі Подоса (Jeffrey Podos) та Маріо Кон-Хафта (Mario Cohn-Haft). У ній йшлося про неймовірного птаха – одновусого дзвонаря (Procnias albus).

Одновусий дзвонар

Тільки уявіть, самці дзвонарів під час залицянь вражають самок таким гучним співом, що здатні «перекричати» літак! Ці невеличкі птахи поширені у гірській і лісистій місцевості на півночі Амазонки. Родичі горобців, крім білого забарвлення і незвичайного вуса над дзьобом, мають у своєму арсеналі пісню, гучністю у 125 децибел. Для порівняння, гучність пожежної сирени сягає 100 децибел, а поблизу від працюючих двигунів літака звук піднімається до 120 децибел.

Автори відзначають, що невеликі птахи чудово пристосовані для гучних пісень, відрізняються товстими м’язами «преса» і здатністю особливо широко розкривати дзьоб.

Звичайно, видаючи такі гучні крики, навіть найбільш пристосована пташка швидко вичерпує запаси повітря. Тому пісні одновусих дзвонарів не відрізняються тривалістю і мелодійністю. Найгучніші з них являють собою послідовність коротких вигуків. Але найцікавіше, що, на відміну від більшості інших тварин, здатних видавати досить голосні звуки, — наприклад, китів, — дзвонарі не використовують їх для комунікацій на великих відстанях. Їх гучна пісня — такий самий елемент шлюбного ритуалу, як роги лосів або хвіст павичів. Самець виконує її зовсім не здалеку, а горланить прямо у вухо своїй обраниці.