Поговоримо про ялинку! (велика стаття з трьох частин)

  • -

Поговоримо про ялинку! (велика стаття з трьох частин)

Цікаво, як зелена красуня стала символом новорічних свят?

Звичай ставити різдвяну ялинку виник у Німеччині. Поступово він став приживатися і в інших європейських країнах, проте широкого поширення набув лише в середині XIX століття.

Так, у Парижі ялинка вперше була встановлена в 1840 році за ініціативою невістки короля Луї Філіпа I (1773–1850) Олени Мекленбург-Шверинської (1814–1858). А рік по тому перше різдвяне дерево з’явилося і в Англії: 1841 року, коли в резиденці ї британських монархів – Віндзорському замку – відбулося пишне весілля королеви Вікторії (1819–1901) і Альберта Саксен-Кобург-Готського (1819–1961). Приблизно тоді ж ялинка була привезена німецькими емігрантами і до Америки.

Новорічна ялинка на Русі вперше з’явилася за часів Петра I, який 20 грудня 1699 року після повернення з Європи видав указ, згідно з яким пропонувався день «Новоліття» перенести «за прикладом усіх християнських народів» з 1 вересня на 1 січня.

На його ознаменування в день Нового року було велено пускати ракети, запалювати вогні і прикрашати все хвоєю: «На великих вулицях, біля будинків, перед воротами поставити деякі прикраси від древ і гілок соснових і ялівцевих протии зразків, які зроблені на Гостинному Дворі».

Цікаво, що у стародавніх віруваннях наших предків ялинка виступала радше негативним символом. Крислаті гілки ялин асоціювалися з темними силами, але все змінилося в той час, коли європейську моду почали наслідувати на Русі. І тепер жодна родина не обходиться без святкового дерева, або хоч однієї його гілочки.

Новорічна ялинка

Хто з нас замислювався над тим, яку шкоду ми наносимо природі, вирубкою ялинок? Зберігати не можна рубати. Розставляємо коми тут і зараз.

У багатьох школах відбулася екологічна акція «Збережи ялинку!», під час якої діти виготовляли альтернативні варіанти головної прикраси зимових свят – новорічної ялинки. Дитяча фантазія і винахідливість, як завжди, вражає. Але чи дійсно усі ми готові відмовитися від традиційного зеленого хвойного дерева, яке приносить запах свята у наші оселі?

Давайте будемо відвертими, кожен з нас хоча б раз прикрашав живе деревце вдома! Але… ми не збираємося зараз вас сварити. Бо захист навколишнього середовища – це не про тотальні обмеження (людина харчується тим, що дає природа, використовує природні матеріали у будівництві тощо). Захист навколишнього середовища – це про збереження природного балансу. Раціональне використання ресурсів цей баланс підтримує і забезпечує наше існування.

Працівники ПЗФ також піддаються спокусі прикрасити оселю до свят, адже всі ми бажаємо поринути в атмосферу свята. Але для цього є так багато різних способів.

1. Штучна альтернатива. Так, запаху хвої не буде, користь від пластику для природи і людини також сумнівна, але… Це рішення економить гроші, час і, зрештою, ялинки.
2. Hand-made. Способів декорування чимало, фантазійні вироби школярів тому підтвердження. Тканина, гілочки дерев, шишки і прикраси допоможуть створити новорічний шедевр своїми руками і весело провести час з дітьми.
3. Ялинка напрокат. Зараз багато фірм пропонує цю цікаву послугу. За певну плату можна взяти ялинку у горщику, прикрасити її і, насолодившись атмосферою свята, повернути назад. Деякі навіть відправляють фото висадженої ялинки своїм клієнтам!
4. Красуня з паспортом. І нарешті, якщо не можете встояти – купіть сертифіковане дерево. Все частіше (що не може не тішити) ялинки і сосни продають зі штрих-кодами. Штрих-код на ялинці підтверджує, що її було вирощено спеціально для продажу. Перевірити кожну ялинку можна тут: yalynka.info

Щорічно напередодні Нового року в Україні заготовляють близько 500 тис. ялинок. І це тільки офіційні дані, тобто дані Держлісагентсва, яке займається обліком та маркуванням таких ялинок. Решта – браконьєрська вирубка. Тому, ми з вами, як сумлінні громадяни і просто небайдужі люди, маємо розуміти різницю між деревами, вирощеними на плантаціях законно і з певною метою і деревами, що мали б рости в лісі десятки років. Вибір за нами!

Екологічна ялинка

Як міста і села вбралися до свята? Гуляємо вулицями, милуємося і оцінюємо ситуацію.

До Нового року залишились лічені дні, ошатні зелені красуні зайняли свої почесні місця у кожному населеному пункті.

У Біляївці головну новорічну ялинку разом з яскравими інсталяціями традиційно можна побачити на площі перед Будинком культури.

Біляївка-2021

Символ Нового року та Різдва тут штучний, але перед міською радою прикрашають також і живу ялинку, що росте на подвір’ї. Придбати живі дерева можна поблизу автостанції. І, хоч продаж стартував ще 19 грудня, там досі є з чого вибрати. Але сертифікати і штрих-коди не у всіх дерев.

Ялинка у Біляївці-2021

Великий Дальник також готується до зустрічі 2021 року, там, між іншим, цілих 2 точки продажу сосон без штрих-кодів.

Маяки запалили вогні ялинки перед церквою. Тут також відмовились від вирубки і прикрасили штучне дерево. Поблизу ринку продають як сертифіковані ялинки, так і ті, та яких нема жодних відомостей про походження.

Ялинки на базарі у Маяках

Білгород-Дністровський теж має декілька пунктів продажу і далеко не всі ялиночки мають паспорт. Тут, за традицією, прикрашають не лише штучну ялинку, придбану містом декілька років тому, а й ту, що багато років росте перед мерією. Яка з них головніша важко визначити навіть містянам!

Цього року ціни на ялинки стартують від 150-200 грн. і опускати їх продавці не планують навіть після 1-ого січня.

Загалом, хоча проблема є, але тенденцію до покращення ситуації помітно одразу. Наші міста і села стають дедалі свідомішими, а в моду входить заощадливе використання природних ресурсів.

Ялинка