Пожежі можуть повернутися…

  • -

Пожежі можуть повернутися…

Все частіше на планеті відбуваються катаклізми – пожежі, катастрофічні повені, смерчі, засухи – як результат глобальних кліматичних змін, як відповідь Природи на діяльність людства…

По нашій країні цієї весни пройшла хвиля пожеж – горіли ліси, заплави, степові ділянки. Відомо, що з року в рік, частіше у зимовий період, але останнім часом і навесні, також займалися і горіли заплави Нижнього Дністра.

Старі люди кажуть, що у минулому було навіть обов’язковим діянням – ідучи взимку (но тільки взимку!) до річки, підпалювати ділянки зі старим очеретом, щоб розчистити місце для нового. Хоч це було й не дуже екологічно, як на нашу думку, але не настільки небезпечно як зараз.

Очерет

Бо річка жила по своїм природним законам, мала повноцінну весняну повінь, і нижньодністровські заплави періодично затоплювалися і відновлювалися,а рослинний і тваринний світ дельти був адаптований до такого режиму.

Але з 1986 р. екологічна ситуація на Дністрі почала змінюватися у гіршу сторону, а причиною була побудована у Чернівецькій обл. Дністровська ГЕС з гігантським водосховищем, яке поглинуло третю частину річного стоку річки і майже вбиває дельту.

Протягом десятиріч екологи виборюють право річки на весняний репродуктивний паводок. Але для встановлення сприятливих умов необхідно виступати загальною платформою – Нижньодністровський НПП, влада Одеської області, екологічний і рибний департаменти, місцеві ради, громадськість – бо їх життя і добробут напряму залежить від нормального екологічного стану річки Дністер.

Ось і цього року, хоча і відбувався ряд онлайн-конференцій і дискусій Держводагенства із залученням науковців,аграріїв,місцевих рад, але посилаючись на загальне безводдя і суху зиму весняного попуску ніхто не обіцяв.

Проте, на початку травня, протягом тижня відбувалися скиди води з водосховища, але їх обсяги ніяк не могли задовольнити потреби Нижнього Дністра, вода проскочила і заплави майже не зволожила.

Це означає, що крім загубленого нерестового періоду, крім нестачі живлення для тварин Нижньодністровського НПП, крім загрозливої ситуації з питною водою для населення, ми ще маємо дуже сухі заплави, які будуть легко займатися влітку.

Отже, пожежі можуть повернутися!

Пожежа в екосистемі

Адміністрація Нижньодністровського НПП звернулася до Біляївської райради з пропозицією розробити спільний алгоритм дій по упередженню пожеж на території району, бо це спільна біда.

Стан карантину погіршує комунікацію, але під час зустрічей з рибалками та відпочивальниками інспектори Парку проводять попереджувальні бесіди про пожежну небезпеку.

За даними ВВФ 95% пожеж у природі – навмисний підпал! До навмисних дій, крім випалювання ділянок під косіння очерету та для рибальства, там підпадає і розведення вогнища біля свого двору для спалювання сміття, яке перекидається на природні об’єкти.

Загоряння

Причиною ненавмисного займання може бути недопалок, сірник, осколок пляшки під сонячним променем, іскри з мангала, розвіяне вітром не загашене кострище.

Тому в умовах зневоднених заплав ми черговий раз усіх попереджаємо, що на території Нижньодністровського національного природного парку та у межах природних об’єктів суворо забороняється:

— палити траву, очерет, стерню, суху рослинність,

— розводити відкритий вогонь,

— викидати і палити сміття.

Якщо ви стали свідками виникнення пожежі, то сповістіть про це службу ДСНС 101 . Не будьте байдужими!

Будьте обережні, ваші дії можуть стати причиною біди!

А за воду ще поборемося!