Про День екологічного боргу

  • -

Про День екологічного боргу

Що ми знаємо про День екологічного боргу? Це не свято, а сумна констатація.

Ця дата розраховується відповідно до поточного рівня споживання природних ресурсів. Для кожної країни визначають власний день, відповідно до кількості ресурсів та обсягу їх споживання. Цей день визначає науково-дослідницька організація «Глобальна мережа екологічного відбитку» (Global Footprint Network, GFN), яка запропонувала його в 1987 році. Отже, пояснюючи простими словами: День екологічного боргу настає тоді, коли кількість використаних ресурсів перевищує той обсяг, який Земля здатна відновити за рік.

За дослідженнями GFN у 1961 році людство використало тільки дві третини потенціалу Землі. Вперше екологічний борг був зафіксований 29 грудня 1970 року. Це означало, що людство в загальному за 1970 рік спожило більше ресурсів, ніж дала за цей час Земля.

Звичайно, є країни, зокрема Індія, які споживають менше, ніж отримують від природи. Але, у більшості своїй, через високу щільність населення і дефіцит природних ресурсів, день, коли люди починають брати природні багатства «в борг» для більшості країн кожного року наступає все раніше.

Найраніше день екологічного боргу наступив у 2017 році в Люксембурзі (17 лютого), Катарі (19 лютого) і Австралії (12 березня). У 2018 році — у Катарі (9 лютого), Люксембурзі (19 лютого), ОАЕ (4 березня). Для цих країн такі дати можна пояснити просто: забагато людей, що живуть на території, відносно бідній природними ресурсами.

А от тенденція України лякає більше, адже показник густоти населення у нас менший, а природне різноманіття еталонне. Попри це, у 2017 році ми з вами вичерпали наші природні ресурси вже до 12 липня, а у 2018 році — до 27 липня. Цьогоріч цей день для України настає завтра – 22 серпня.

Усвідомлюйте свою відповідальність перед планетою та нащадками, адже якщо така тенденція збережеться, то в 2030 році потрібно буде вже дві такі Землі для забезпечення потреб людства.

Кравченко Лілія, провідний фахівець відділу еколого-освітньої роботи