Про орлана-білохвоста

  • -

Про орлана-білохвоста

Серед мешканців пташиного царства Нижньодністровського НПП є як маленькі, так і великі представники. У цій рубриці про наших велетнів ми, поки, майже не говорили. Але, між тим, нам є про що розповісти. До великих представників належить орлан-білохвіст Haliaeetus albicilla, розмах крил якого становить 2-2,5 м. Орлан-білохвіст – один із символів парку і, без сумніву, найяскравіший представник хижих птахів Дністра. Вид має статус рідкісного та занесений до Червоної книги України.
  Орлан-білохвіст(фото з Вікіпедії)
 
Осілий птах, частина популяції у осінньо-зимовий період кочує. Тримається поодинці або парами, у місцях концентрації здобичі утворює скупчення. Моногам. Заселяє заплавні або вологі широколистяні ліси, бори. Гніздо влаштовує на старих деревах, може займати його багато років. Відкладає 1–3 яйця, найчастіше з кінця лютого до кінця другої декади березня. Насиджує переважно самка, 35–40 діб. Залишає гніздо зазвичай 1–2 пташенят, переважно у третій декаді червня. Успішно гніздиться 74% пар. Статевозрілим стає у 4–6 років. Живиться у гніздовий період переважно рибою, у зимовий — коловодними птахами, рибою і падаллю. Птах надзвичайно чутливий до фактору неспокою і може покинути гніздо навіть з пташенятами.
 
Протягом останніх двох століть чисельність виду в Україні катастрофічно скорочувалася . Причина таких змін – лісогосподарська діяльність, браконьєрство, рекреаційне навантаження поблизу водойм, збіднення кормової бази, забруднення довкілля. У 1960–70 рр., до прикладу, на всій території України гніздилося всього 20–30 пар. Відновлення чисельності почалося з другої половини 1970 рр., досягнувши у 2009 р. 100–120 пар.
 
На території Нижньодністровського НПП щорічно гніздуються 2-3 пари орланів-білохвостів. Міжріччя Дністра і Турунчука – фактично ядро, центр Парку, оскільки це чи не єдиний шматочок природного ландшафту, що майже не зазнав антропогенного впливу. Не дивно, що цей недоторканий осередок природи став домівкою для рідкісних видів птахів, серед яких і пара орланів-білохвостів. Також гніздо є поблизу Білого озера, й, імовірніше всього, в районі устя річки Широкий Турунчук (птахів часто помічають там місцеві жителі і представники Парку).
 
Акваторія Дністровського лиману – чудове місце для зимівлі, адже тут вдосталь їжі, тому у теплі зими, коли нема льодоставу, тут можна зустріти до 30 особин орланів.
 
Кравченко Лілія, провідний фахівець відділу еколого-освітньої роботи

P.S. У лютому 2017 р. у ході обстеження території правого берега р. Турунчук в заповідній зоні між єриком в систему озер Горілі та каналами ПАТ «ОдесаРибГосп», на відстані близько 1,5 км нижче згаданого єрика знайдено місце гніздування орлана-білохвоста (на фото). За спостереженнями співробітників Парку це гніздо з’явилось навесні 2016 р., та пара орланів, що оселились там, вже встигла вивести двох пташенят.
 
Гніздо орлана-білохвоста Гніздо орлана-білохвоста Гніздо орлана-білохвоста Гніздо орлана-білохвоста