Про рибалочку звичайного (Alcedo atthis)

  • -

Про рибалочку звичайного (Alcedo atthis)

Ви напевно вже скучили за нашою постійною рубрикою про найдивовижніших представників орнітофауни Нижньодністровського НПП?

Для тих, хто цікавиться орнітологією, у Нижньодністровському дійсно є на що подивитися!

Цього разу розповімо вам про рибалочку звичайного (Alcedo atthis), якого ще називають блакитним рибалочкою. Це дрібний птах родини рибалочкових (трохи більший від горобця). Важить менше 100 грамів. Населяє узбережжя водойм, гніздиться в норах схилами круч та в дуплах дерев. Живиться дрібною рибою й комахами. Привертає увагу яскравим оперенням, стрімким польотом та незвичним уривистим писком. Вид поширений в Євразії (до Півдня Скандинавії) та північному сході Африки.

Рибалочка

В Україні гніздовий, перелітний вид, що зимує. Не зважаючи на те, що вид не занесено до Червоної книги України, він має статус рідкісного. Російська назва птаха – «обыкновенный зимородок» – походить від викривленого «землеродок» або «земородок», оскільки ці птахи риють нори в землі, де і виводять пташенят.

Рибалочка гніздиться майже на всій території України, крім Кримського півострова і високогір’я Карпат, хоч в Криму спостерігались окремі випадки гніздування. Регулярно зимує в окремих районах півдня країни та в Прикарпатті. Оселяється рибалочка на берегах природних або штучних прісних водойм – річок, струмків, іригаційних канав, каналів, озер і великих ставків. Головною умовою вибору місця проживання є достатня кількість дрібної рибки величиною не більше 10 см.

Не менш важливо, щоб вода була прозорою і частково затіненою деревами, адже вистежувати здобич можна тільки там, де на поверхні немає сліпучих сонячних відблисків. Тому рибалочка обирає для життя лише ті місця, де над водою низько нависають гілки дерев (так зручніше спостерігати за здобиччю).

На території Нижньодністровського НПП рибалочки облюбували Широку протоку, а також Олександрівський та Кілярійський єрики, що підтверджують працівники та відпочивальники.

Крім того, поблизу неодмінно має бути стрімкий берег річки або струмка, що пасував би для спорудження гнізда. На початку гніздового сезону пара рибалочок приступає до риття нірки і коридора, що веде до неї, не переймаючись фактом, що обране місце може знаходитися далеко від мисливських угідь. Поза періодом гніздування рибалочка далеко не так прискіпливий у виборі притулку: взимку його можна зустріти на скелястому морському узбережжі і навіть в районах міської забудови.

За присутністю рибалочки можна судити про стан води – він оселяється виключно неподалік чистих водойм. Враховуючи постійне зростання забрудненості водойм, чисельність цього виду-індикатора на більшій частині території Європи скорочується. Птах перебуває під захистом Бернської конвенції та Директиви Європейського союзу про захист диких птахів.

Кравченко Лілія, провідний фахівець відділу еколого-освітньої роботи