Святкуємо Всесвітній день водних ресурсів: ПРО ВОДУ ТА ЕКОПОПУСКИ БЕЗ ПРИКРАС

  • -

Святкуємо Всесвітній день водних ресурсів: ПРО ВОДУ ТА ЕКОПОПУСКИ БЕЗ ПРИКРАС

Вода – найпростіша і звична для нас речовина. 70% території нашої планети покриті водою. При цьому лише 1% цієї води можна пити. Тому, все частіше водний ресурс стає причиною конфліктів та міжусобиць. Не зважаючи на те, що Нижньодністровський НПП – водний парк, проблема води актуальна і для нас. Точніше – проблема екопопусків. І ми маємо що сказати в цей день! Адже це свято – не просто формальна дата. Його відзначають, щоб вкорте привернути увагу до проблеми раціонального використання води.

17 березня поточного року відбулась нарада з питань проведення репродуктивного екопопуску у басейні р. Дністер, у якій взяли участь зацікавлені сторони. Їі підсумками ми вкрай збентежені, тому поспішаємо поділитись думками керівника науково-дослідного відділу Нижньодністровського НПП Миколи Васильовича Роженка стосовно інформації, озвученої на цій нараді:

«Коротко про «сильно обводненные заросли тростника» у пониззі Дністра.

Оскільки особисто приймав участь у зазначеному заході, коротко інформую колег і друзів про його результати. Головним позитивним результатом слід вважати консолідовану, на мій погляд, екологічно обгрунтовану пропозицію усіх організацій, що представляли нижній Дністер.

Разом з тим, виступ представника Інституту гідробіології НАНУ, м’яко кажучи, засмутив. Наразі прокоментую тільки одне твердження цієї установи, яке викладене у звіті по науково-дослідній роботі з згаданої проблематики «Экспресс исследования гидробиологических показателей для оптимизации режимов попусков из Днестровского водохранилища. Киев 2020».

У розділі «Заключение и рекомендации» автори так характеризують сучасний Нижній Дністер. Викладаю мовою оригіналу:

«Планево-литоральные ландшафты низовий Днестра, основным структурным элементом которых являются сильно обводненные заросли тростника обыкновенного….»

На підставі такого твердження були надані, на мою думку, хибні пропозиції щодо проведення екопопусків у басейні р. Дністер. Зокрема було запропоновано проводити їх один раз на декілька років.

Для авторів вище згаданої наукової праці уточнюю, що основним структурним елементом ландшафтів нижнього Дністра на сьогодні є сильно зневоднені зарослі очерету звичайного та чагарників верболозу, що призводить до щорічних пожеж і руйнування середовища існування багатьох видів водолюбивих тварин. Саме з таких міркувань, на мою думку, ми мусимо виходити готуючи пропозиції з проведення екологічного попуску».