Цікава дюжина: 12 червонокнижних видів Нижньодністровського НПП

  • -

Цікава дюжина: 12 червонокнижних видів Нижньодністровського НПП

Зовсім скоро Нижньодністровський національний природний парк святкуватиме дванадцяту річницю з дня заснування. Тому ми вирішили розповісти вам про 12 червонокнижних видів, які живуть у нас, але ведуть прихований від людських очей спосіб життя. Деякі з цих представників тваринного світу вам знайомі, про інших, ви, можливо, знаєте менше. Але всі вони варті особливої уваги, адже кожен із них унікальний.

До вашої уваги наша цікава дюжина!

1. Видра річкова (Lutra lutra) – вид хижих ссавців родини куницевих (Mustelidae). Один з 12-ти видів роду, один вид в фауні України. Спостерігається зростання чисельності, причиною чого є зменшення мисливського тиску та потепління клімату, яке дало змогу зимовим мігрантам освоїти нові місця. Стабільна чисельність, з тенденцією до збільшення спостерігається на півдні України. На сьогодні в межиріччі Дністра та Дунаю мешкає щонайменше 70 особин цього виду.

Видра річкова

2. Вухань звичайний (Plecotus auritus) – вид комахоїдних ссавців родини лиликових (Vespertilionidae). Один з 8-ми видів роду, один з 2-х видів роду фауни в Україні. Вид включено до Європейського червоного списку тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі.

Вухань звичайний

3. Горностай (Mustela erminea) – вид хижих ссавців родини куницевих (Mustelidae). Один з 20-ти видів роду, один з 6-ти видів роду в фауні України. Загальна чисельність в Україні невідома, проте за чисельністю переважає норку європейську. В дельті Дністра мешкає по 10–50 тварин.

Горностай

4. Кіт лісовий (Felis silvestris) — вид хижих ссавців із родини котячих (Felidae). Єдиний представник роду Felis у фауні України, один із чотирьох видів цього роду, відомих у світовій фауні. В Україні загальна кількість оцінюється в 400—500 осіб.

Кіт лісовий

5. Косар (Platalea leucorodia). Таксономічна належність: Клас — Птахи (Aves), ряд — Лелекоподібні (Ciconiiformes), родина — Ібісові (Threskiornithidae). Один з 6-ти (за іншими джерелами, 4–5-ти) видів роду; єдиний вид роду у фауні України. На території України гніздиться 200–250 пар. Причинами змін чисельності є зарегулювання річок, забір води для зрошування, викошування та випалювання очерету, знищення заплавних луків, створення рибницьких ставків на місці кормових біотопів, застосування пестицидів, посилення фактору неспокою.

Косар (колпиця)

6. Красуня діва (Calopteryx virgo). Клас — Комахи (Insecta), ряд — Бабки (Odonata), родина — Красуні (Calopterygidae). Чисельність в дельті Дністра незначна, як і по території України зустрічаються поодинокі особини. Зустрічається в заплавах вздовж берегів водотоків. Має дворічну генерацію. Літ імаго — з травня до вересня.

Красуня діва

7. Кутора мала (Neomys anomalus) – вид комахоїдних ссавців родини землерийкових (Soricidae). Один з 3-х видів роду; один з 2-х видів роду у фауні України.

Кутора мала

8. Норка європейська (Mustela lutreola) – вид хижих ссавців родини куницевих (Mustelidae). Один з 20-ти видів роду, один з 6-ти видів у фауні України. Разом з коровайкою норка зображена на емблемі Нижньодністровського НПП. Орієнтовно, в Україні мешкає лише 200–300 особин. У 1987 р. у пониззі Дністра мешкало 60 норок, а у 2000 р. — близько 10. На сьогодні в межиріччі Дністра та Дунаю мешкає щонайменше 70 особин цього виду. Вид стрімко скорочується не лише через промислову цінність хутра, а й через те, що його витісняє більш конкурентноспроможна американська норка. Входить до Програм консервації генома у багатьох країнах Європи.

Норка європейська

9. Орлан-білохвіст (Haliaeetus albicilla). Клас — Птахи (Aves), ряд — Соколоподібні (Falconiformes), родина — Яструбові (Accipitridae). Один з 8-ми видів роду; один з 2-х видів роду у фауні України. В Україні протягом ХІХ — першої половини ХХ ст. чисельність катастрофічно скорочувалась. У 1960–70 рр. гніздилося всього 20–30 пар. Відновлення чисельності почалося з другої половини 1970 рр. досягнувши у 2009 р. 100–120 пар. На території Нижньодністровського НПП щорічно гніздуються 2-3 пари орланів-білохвостів, зимує до 30 особин.

Орлан-білохвіст

10. Севрюга звичайна (Acipenser stellatus). Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Осетроподібні (Acipenseriformes), родина — Осетрові (Acipenseridae). Один із 17-ти видів роду, один з 5-ти видів роду у фауні України. Утворює локальні стада в певних річкових басейнах. Чисельність незначна, з кінця ХХ ст. невпинно падає. Зараз у невеликій кількості заходить у Дунай, зрідка поодинці в Дніпровський і Дністровський лимани і фактично не заходить в Дністер, Пд. Буг, Дніпро і річки Пн. Приазов’я. Зникнення типових біотопів, потрібних для природного відтворення, в результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, забрудненням води, надмірним виловом.

Севрюга

11. Трохета потайна (Trocheta subviridis).Таксономічна належність: Клас — П’явки (Hirudinea), ряд — Безхоботні п’явки (Arhynchobdellida). Зникаючий вид, який в Україні зареєстровано лише у заплаві Дністра. Зустрічається в Англії, Франції, Італії, Угорщині та Румунії. На зміну чисельності впливають меліорація, забруднення водойм,забудова берегів.

Трохета потайна

12. Умбра звичайна (Umbra krameri). Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Щукоподібні (Esociformes), родина — Умброві (Umbridae). Один з 3-х видів роду; єдиний вид роду у фауні України. Ендемік басейнів Дунаю і Дністра. В Україні відзначена в пониззях Дунаю, Дністра, в Дністровському лимані, в бас. Тиси; вірогідно, є в пониззі Прута. Досить численною була тільки в пониззі Дунаю. Різке зниження чисельності почалося у 1960 рр. Причинами були гідромеліоративні роботи, забруднення водойм, порушення природних біотопів, браконьєрські вилови.

Умбра

Усі фото із відкритих джерел.