Як же насправді виглядає комиш?

  • -

Як же насправді виглядає комиш?

Глянь сюди, – стрункий комиш.
Осоку стиска міцніш.
І, облесливий, шепоче.
Про її літа дівочі.

Олександр Олесь

Рослинний покрив пониззя Дністра представлений здебільшого водною та болотною рослинністю. Представників водної групи відрізнити не важко, адже кожен мешканець наших країв з дитинства знає про біле латаття, жовті глечики, водяний горіх і сальвінію плаваючу…

А от про болотну рослинність навіть дорослі знають небагато, тому, всіх представників місцеві узагальнено називають «комиш». Але це груба помилка, оскільки болотна рослинність надзвичайно різноманітна. Давайте разом спробуємо розібратися з цією плутаниною. Перефразуючи відому приказку, зауважимо: не все те «комиш», що шумить.

Рослина з коричневими качалочками насправді називається рогіз. На території Нижньодністровського НПП зустрічаються Рогіз широколистий (Typha latifolia) та Рогіз вузьколистий (Typha angustifolia L.). Рогози — багаторічні трав’янисті болотяні або прибережні рослини з повзучим, потовщеним кореневищем 100—250 см заввишки. Стебло товсте, циліндричне, без вузлів. Листки сіро-зеленого кольору, зібрані при основі стебла. Чорний початок рогозу — це суцвіття жіночих маточкових квіток. Цвіте у червні—липні. В народі рогіз часто називають очеретом.

Рогіз

Очерет звичайний (Phragmites australis) — це багаторічна рослина, що має прямостоячі стебла з численними вузлами. Суцвіття у вигляді великої волоті довжиною 8-40 см. Волоть густа, з безліччю окремих дрібних колосків. Колоски мають довжину 0,6-1,7 см; вони буро-фіолетові або жовтуваті, з довгими волосками. Цвіте в липні-серпні.

Очерет

А от комиш це, насправді, куга озерна (Scirpus lacustris). На відміну від рогозу, стебло куги майже безлисте, циліндричне. Квітки дрібні, зеленкуваті, зібрані у щиткоподібно-волотисті суцвіття завдовжки до 10 см, цвітуть у червні-липні.

Куга

Та як би не називали ці рослини в народі, а в кожному регіоні України назви надзвичайно різні, люди мають шанобливо ставитися до кожної. Болотна рослинність – це не лише сировина для виготовлення тканини чи покрівлі, це, за відсутності лісів у нашій степовій зоні, ще й легені нашого краю. Окрім цього, цей природний фільтр забезпечує чистоту води та є домівкою для численних видів тварин. Знайте, цінуйте і бережіть кожну рослину, адже у природі нема зайвих елементів!

Кравченко Лілія, провідний фахівець відділу еколого-освітньої роботи