17 лютого – День кота у Європі

  • -

17 лютого – День кота у Європі

«День кота? Шуткуєте? Чого тільки ці екологи не придумають!» – дивувалися знайомі рибалки, коли почули, що 17 лютого у Європі святкують такий День.

Відомо, що це народне свято, створене з ініціативи італійського журналіста Клауді Ангелетті. Воно розповсюдилося по всій Європі тому, що саме тут, у середньовіччі, багато котів та кішок постраждало, так як їх вважали злими духами, помічниками відьом. Отож, винищували безжально.

Тепер у цей день природоохоронці проводять виставки, конференції, читання, щоб нагадати людям про котів, таємничих та часто незбагненних «братів наших менших».

А що ж наші дністровські лісові коти? Чи можливо зустріти їх у Нижньодністровському НПП? Лісовий кіт (Felis silvestris) – рідкісний вид ссавців, занесений у Червону книгу України. Місцеві люди називають його очеретяним котом, але рідко кому з рибалок доводилося зустрічатися з ним. 

Лісовий кіт (автор невідомий - з ресурсу freepik)

Ще до середини минулого століття цей вид був типовим для дністровських заплав, а до початку нового став рідкісним. Чому? Все той же антропогенний вплив… Навмисне на котів не полювали, але вони ставали жертвами капканів, мисливських собак, іноді гинули на трасі. Змінювалися умови існування, зменшувалася кормова база, все менше ставало захищених місць для цих таємничих тварин. Увесь цей комплекс причин привів до того, що лісовий кіт отримав статус дуже рідкісного виду. Протягом останніх років на території Парку інспектори зустрічали не більше 4-5 особин. Це відбувалося в районі Широкої протоки та Олександрівських озер.

На цьому відео (у Фейсбуці) одна з таких зустрічей: А ви бачите котика?.

Після нашої бесіди рибалки погодилися, що дійсно очеретяний кіт, як невід’ємна частина екосистеми Нижнього Дністра має право на свій святковий день. Але важливіше, крім розмов та святкувань, забезпечити нормальний гідрологічний режим річки, особливо весняне водопілля, заборонити раз і назавжди забудову берегів та заплав.

Фото з відкритих джерел.