30 листопада – День пам’яті втрачених видів

  • -

30 листопада – День пам’яті втрачених видів

День пам’яті втрачених видів

Ми звикли думати, що масове вимирання видів є скоріш винятковою і катастрофічною подією, на кшталт раптової гибелі динозаврів. Однак у природі види зникають постійно. За даними Всесвітнього фонду дикої природи (WWF), наша планета щорічно втрачає близько 10 тисяч унікальних видів. Але, через те, що ми просто не знаємо, скільки видів існує на Землі, ці дані умовні і, скоріш за все, значно применшені.

Цей день почали відзначати з ініціативи ООН. Ми, в свою чергу, бажаємо долучитися до цієї ініціативи і вкотре наголосити на важливості збереження видового складу пониззя Дністра!

Найважливішим фактором, що впливає на видове різноманіття Нижньодністровського національного природного парку є, без сумніву, людська діяльність.

Негативний вплив створюють: діяльність Дністровської ГЕС, яка змінила гідрологічний режим річки, автомобільна траса міжнародного значення Одеса-Рені, рекреація та її наслідки, трансформація території у ставкові господарства, забруднення , мисливство, інтенсивний промисловий та любительський лов риби.

Вплив людини на басейн річки та її дельтову частину оцінюється експертами як кризовий і критичний.

Розділяючи територію Парку і відокремивши плавневу зону від Дністра, автотраса Одеса-Рені на ділянці Маяки-Паланка, стала потужним екологічним бар’єром. Перш за все, автотраса порушила природний процес обводнення плавнів під час паводків, що негативно позначилося на проходженні репродуктивних процесів у багатьох видів риб і птахів. Вона ускладнює сезонні міграції тварин і є серйозним чинником турбування, а автотранспорт, що рухається з надзвичайною швидкістю, служить причиною загибелі багатьох видів.

_

Для ландшафтів Північного Причорномор’я властива ціла низка змін рослинного покриву, спричинених людиною: зміни внаслідок осушення, обводнення, обвалування територій, а також пожеж та жорсткої рекреаційної діяльності.

Пожежі у ННПП

Факторами, що впливають на чисельність видів, занесених до Червоної книги України (крокусів, адонісів) та видів із Червоного списку Одеської області (мускарі, півників карликових), які зростають на схилах біля с. Миколаївка та в заказнику «Лиманський», а також латаття білого, глечиків жовтих на озерах Біле, Путрино та Карагольській затоці, є зривання їх квіток або викопування всієї рослини. Усі вищеперераховані види охороняються законодавством України, але їх чисельність продовжує зменшуватися.

Але, якою б невтішною не була вищенаведена інформація, хочеться завершити її на гарній ноті. До прикладу, орлан-білохвіст, що був майже повністю винищений у всьому світі, все ж зміг вижити. На сьогодні співробітники Нижньодністровського НПП фіксують 2-3 пари на гніздуванні та до 30 особин на зимівлі. Отож, будемо сподіватися, що тенденцію до відновлення побачимо і серед інших зникаючих видів!

Гніздо орлана-білохвоста

На фото: місце гніздування орлана-білохвоста, зафіксоване працівниками Парку.