Про кучерявого пелікана

  • -

Про кучерявого пелікана

У межах Нижньодністровського національного природного парку налічується близько 300 видів птахів, а це, тільки-но уявіть, 72 % орнітофауни України!

Більша частина птахів постійно гніздується, або прилітає сюди на зимівлю (зокрема казарка червоновола, орлан-білохвіст).
Проте, в дельті Дністра реєструють і абсолютно нові види. Біологи пов’язують появу нових птахів зі зміною клімату. Загальне потепління та антропогенні фактори змушують пернатих змінювати звичні маршрути.

Так, впродовж останніх 20 років, на території парку вчені фіксували єгипетських чапель, іспанських горобців, тонкоклювих очеретянок…
Згадані види використовують пониззя Дністра як транзитну зону, але є ті, для яких ця місцевість колись була домівкою. Дійсно, за останні десятиліття на територію нижнього Дністра все частіше повертаються птахи-аборигени. Одним з таких є кучерявий пелікан.

Пелікан кучерявий

(фото: Максим Яковлєв, взято з Викисховища)

У 2001 році орнітологами І. Т. Русєвим та І. В. Щеголєвим в гирлі Глибокого Турунчука на Дністровському лимані вперше після тривалої перерви було зареєстровано кучерявого пелікана. За даними В. І. Лисенка цей птах гніздився тут до 1940 року. Його зникнення з місць гніздування пов’язують із руйнуванням місцеперебувань.

За інформацією, наданою науковим відділом, станом на липень 2020 року, чисельність виду постійно збільшується. Зараз на Дністровському лимані кучерявих пеліканів навіть більше ніж рожевих. Скупчення водоплавних птахів можна спостерігати на новоутвореній косі, яка з’явилася після паводку.

(фото: Микола Роженко, в.о. начальника наукового відділу)

Попри збільшення чисельності та постійну присутність в дельтах Дністра і Дунаю, місць гніздування ані кучерявих, ані рожевих пеліканів не зафіксовано. Обидва види дуже чутливі до антропогенного впливу, тому лише годуються тут.

Кучерявий пелікан занесений до Червоної книги України та вважається вразливим видом птахів, такі види залежать від діяльності людини й повинні бути збережені.

Кравченко Лілія, провідний фахівець відділу еколого-освітньої роботи