7 липня – День працівників природно-заповідної справи України

  • -

7 липня – День працівників природно-заповідної справи України

Указом Президента України від 18 серпня 2009 року встановлено професійне свято природоохоронців – День працівника природно-заповідної справи. Цим Указом не лише відзначено нелегку та кропітку роботу екогромади, а й враховано її вагомий внесок у збереження та відновлення біологічного і ландшафтного різноманіття, розвиток територій та об’єктів природно-заповідного фонду України.

Нам є чим пишатися і є що показати світові, адже ми живемо в одній з найкрасивіших і найбагатших природними ресурсами країні Європи. У складі природно-заповідного фонду України 5 біосферних заповідників, 19 природних заповідників, 52 національних природних парки, 3354 заказники, 3513 пам‘яток природи, 83 регіональних ландшафтних парки, 803 заповідних урочища, а також низка штучних об‘єктів: 28 ботанічних садів, 13 зоологічних парків, 61 дендропарк та 581 парк-пам‘ятка садово-паркового мистецтва. Усі ці об’єкти – наша гордість і найцінніший скарб, який необхідно оберігати.

Поступово, здебільшого через зростаючий антропогенний вплив, в усьому світі виникає ідея заповідання, а разом із тим професія – працівник природно-заповідної справи. Представники наукової спільноти та прогресивна громадськість усвідомлюють необхідність збереження унікальних природних екосистем для прийдешніх поколінь.

У власних заповідних об’єктах Україна вбачає складову світової системиприродних комплексів. Небайдужість та ентузіазм екологічної громади дає свої плоди – про еталонність нашої природи говорить увесь світ. Станом на 2019 рік 271 український об’єкт був включений до Смарагдової мережі Європи, 9 нових ділянок пралісів увійшли до складу Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. Перелік водно-болотних угідь міжнародного значення,що охороняються згідно Рамсарської конвенції,поповнився 6 українськими об’єктами, 2 з яких розташовані у пониззі Дністра і входять до складу Нижньодністровського національного природного парку («Північна частина Дністровського лиману» і «Межиріччя Дністра-Турунчука»).

Важко словом описати роль мальовничої дністровської природи для місцевих жителів. Мабуть, жоден із нас не уявляє життя без добре знайомих берегів. Зберегти унікальну природу дельти Дністра, вести постійну просвітницьку діяльність, зробити відпочинок не лише приємним, а й відповідальним по відношенню до природи – прямі обов’язки співробітників Нижньодністровськогонаціонального природного парку. З цією метою створюються нові водні та сухопутні туристичні маршрути, проводяться тематичні заходи та роз’яснювальні бесіди, здійснюються численні природоохоронні рейди.

Але, усі ми маємо пам’ятати: захищати природні багатства повинен кожен із нас! Тому, користуючись нагодою, хочеться вкотре наголосити на необхідності свідомого використання природних ресурсів.

Для більшості екологів, науковців і природознавців це не лише професія – це справа життя. Дякуємо Вам за неоціненну працю, ентузіазм та оптимізм! Зі святом, бажаємо успіхів та нових звершень!

Кравченко Лілія, провідний фахівець відділу еколого-освітньої роботиНижньодністровського національного природного парку

ПЗФ